Biuletyn Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego dotyczy nie tylko dużego i małego Atari czy innych retrokomputerów, ale nie stroni od tematów historii techniki czy kultury cyfrowej. Dla wszystkich miłośników zabytków informatyki, otwarty na współpracę przy publikacji tekstów. Zapraszamy!
Pismo ma 32 strony, format A4, wszystkie strony w kolorze na dobrej jakości papierze, foliowaną okładkę.
Pismo powstało, tak jak pozostałe projekty PTODT, wyłącznie w ramach dobrowolnego zaangażowania członków stowarzyszenia i ich własnych pieniędzy, które są przeznaczane na koszty druku. Żadna z osób uczestniczących w przygotowaniu tekstów czy wydaniu pisma nie pobiera za to honorariów, żadne instytucje nie sponsorują jego powstania. Chcemy, żeby tak było zawsze, że pismo jest przede wszystkim napędzane pasją i wiedzą, a nie możliwością uzyskania finansowania zewnętrznego. Wszystkie zarobione przez biuletyn środki przeznaczone są na działalność statutową stowarzyszenia, tak więc kupując nasze pismo wspierasz nie tylko powstanie Grela, ale również inne inicjatywy PTODT.
Ponadto pismo ma nazwę, która nawiązuje do… No właśnie, do czego? Otóż w Polsce, w czasach rewolucji komputerowej, która z opóźnieniem przyszła do nas z obszaru anglosaskiego, ścierały się dwie nieformalne szkoły językowe co do terminologii, która powinna być używana w oficjalnych, polskich publikatorach. Poważni akademicy starali się wymyślić i usystematyzować polskie odpowiedniki słów angielskich. Jednak nastolatkowie, którzy byli u nas de facto twórcami tej rewolucji, nie mieli takich ambicji. Dzięki nim w polskiej terminologii komputerowej pojawiło się i do dziś funkcjonuje wiele anglicyzmów. Jedną z takich kalek jest używane u nas określenie „piksel” od angielskiego „pixel”, co z kolei jest skrótem od „picture element”. My chcielibyśmy w ramach ochrony dziedzictwa technicznego pokazywać zapomniane przez współczesność historie, urządzenia, pomysły, więc postanowiliśmy odkurzyć alternatywną propozycję, która się nie przyjęła. „Grel” to była jedna z propozycji dla piksela, skrót od „graficzny element”. Dziwnie brzmiące, ale piękne są również rozwinięcia tego terminu, na przykład „grelociąg” to oczywiście ciąg greli.
Życząc więc przyjemnej lektury, zapewniamy, że w naszym magazynie znajdziecie mnóstwo ciekawych tekstów, ale i cieszących oko grelociągów.