Gra „Dangerous City” dla Atari XL/XE

Gra Dangerous City, której opis znajduje się poniżej, to druga gra, którą wydaliśmy w ramach naszego stowarzyszenia, w 2023 roku. Można ją nabyć, w ten sposób wspierając statutową działalność naszego stowarzyszenia, w zaprzyjaźnionym sklepiku AtariFan.pl – Dangerous City.

Dangerous City to wciągająca gra przygodowa z 1994 roku (znacząco poprawiona w 2023 roku), autorstwa czternastoletniego wówczas Kamila „Kamilosa” Nowińskiego, obecnie architekta Azure pracującego w Londynie. Swoją przygodę w programowanie rozpoczął na ośmiobitowym Atari, jeszcze w końcówce lat 80. Szybko porzucił przepisywanie listingów z „Bajtka” w Atari Basic na rzecz asemblera. Napisał kilka prostych gier, a także sporo programów narzędziowych, z których część była mu potem przydatna w niespodziewanej, kilkumiesięcznej pracy na stoisku na wrocławskiej giełdzie, przejętym w schedzie po panu Bogusławie Kornafelu. Na giełdzie poznał również członków demoscenowej grupy Pentagram, do której dołączył jako koder. Jego autorstwa jest programistyczna warstwa magazynów Pentragram oraz edytor tekstu Pentagram Zine Editor. Miał też pomysły na większe, autorskie gry dla Atari, a jeden z nich, właśnie Dangerous City, nawet zrealizował, w czym pomagał mu brat Hubert oraz kolega Konrad Gmurek. Pierwotnie gra została napisana z myślą o wydaniu jej przez firmę L.K. Avalon lub Mirage. Dlatego Kamil przygotował grę w dwóch, bardzo podobnych, ale nie identycznych wersjach – do tej pierwszej firmy wysłana została pod tytułem Dangerous City i z logo L.K. Avalon, a do tej drugiej jako City Dangerous z logo Mirage. W 2023 roku gra została odzyskana z dyskietek Kamilosa, a potem został nieco poprawiony kod gry, dodane różne elementy graficzne, przygotowane przez Krzysztofa „Kaz” Ziembika. Wydanie fizyczne, pudełkowe, na cartridge’u dzięki Polskiemu Towarzystwu Ochrony Dziedzictwa Technicznego.

Gra zamieszczona jest na cartridge’u i działa na standardowym Atari XL/XE z 64KB pamięci RAM. Cartridge z grą należy włożyć do gniazda cartridge’a i włączyć komputer, a gra automatycznie się uruchomi. Na początku pojawi się ekran wyboru wersji gry. Do dyspozycji są trzy:
a) z 2023 roku w języku polskim
b) z 2023 roku w języku angielskim
c) z 1994 roku w języku polskim (oryginał)
Poniżej jest strzałka, którą wskazujemy wersję do załadowania. Sterujemy nią lewo-prawo joystickiem podpiętym do dowolnego portu i zatwierdzamy wybór wersji przyciskiem fire lub klawiszami strzałek i Return. Do wyboru można również użyć klawiszy 1, 2 lub 3 albo klawiszy START, SELECT, OPTION. Jeśli nic nie naciśniemy, po 10 sekundach uruchomi się wersja polska z 2023 roku.

W grze kierujemy widzianym z góry samochodem, który porusza się po ulicach miasta. Chcemy się z niego wydostać. W tym celu należy kolekcjonować różne przedmioty rozmieszczone na drodze przejazdu auta oraz odgadywać ich przeznaczenie, aby następnie używać w określonych miejscach, co pozwoli na końcu odblokować wyjazd z miasta. Nie jest to proste, bo oprócz rozwiązywania zagadek należy uważać na zużywające się paliwo, którego ilość w baku jest sygnalizowana wskaźnikiem po lewej stronie ekranu. Należy je uzupełniać na stacjach benzynowych. Z kolei wskaźnik po prawej stronie sygnalizuje uszkodzenia samochodu w wyniku kolizji z terenem poza drogą. Również nie może przekroczyć wartości krytycznej, bo zakończy to grę. Na szczęście nie ma limitu czasu na rozwiązywanie zagadek i jazdę po labiryncie miasta.

Zawartość:

  • obwoluta z grafiką tytułową, krótkim opisem i ekranami z gry
  • pudełko z wkładką na cartridge
  • cartridge do Atari XL/XE
  • dwie naklejki, duża i mała, z grafiką z gry
  • 24-stronicowa instrukcja w dwóch językach – angielskim i polskim
  • (drewniana, grawerowana z dwóch stron podkładka pod napoje – tylko w pre-orderze)
  • zwinięta w rulonik mapa gry
  • całość umieszczona w zamkniętym woreczku strunowym

Autorzy wersji z 1994 roku
pomysł, program, grafika w grze: Kamil „Kamilos” Nowiński
scenariusz, mapa: Kamil i Hubert Nowińscy
grafika tytułowa: Hubert Nowiński
muzyka: Konrad Gmurek

Autorzy wersji 2023 roku
pomysł, program, grafika w grze: Kamil „Kamilos” Nowiński
scenariusz, mapa: Kamil i Hubert Nowińscy
muzyka: Konrad Gmurek
grafika tytułowa, ikonki, loading menu, instrukcja, opis, organizacja wydania: Krzysztof „Kaz” Ziembik
cartridge, loading menu: Jakub Husak
grafika okładki pudełka: Rafał Dudek, Piotr „Piter” Krużycki
skład DTP: Piotr „Piter” Krużycki

Film z rozpakowaniem gry i fragmentem rozgrywki przedstawiony przez Sabermana: