Drugi numer „Grela”

W grudniu z maszyn drukarskich zszedł drugi numer naszego stowarzyszeniowego pisma „Grel”. Przypominamy, że tytuł pisma nawiązuje do lat 70/80, gdy w polskiej informatyce forsowano, i słusznie, polską terminologię komputerową. Grel to słowo, które miało zastąpić angielskie pixel, a powstało ze złączenia liter gr i el, a te są pierwszymi literami wyrazów graficzny oraz element. Taki jest też zamysł pisma, aby prezentować dziedzictwo techniczne, szczególnie polskie, lokalną kulturę cyfrową, przypominać historie związane z komputerami, ale także pokazywać, co na pozór brzmi paradoksalnie, co nowego w starej technologii i zapomnianej technice.

Magazyn miał premierę na grudniowym Silly Venture 2023 Winter Edition w Gdańsku, gdzie był dostępny jedynie „spod lady”, co też było performencem nawiązującym do czasów minionej epoki. Nabyć go było można tylko osobiście i po zapytaniu, a więc krąg nabywców ograniczał się do osób „wtajemniczonych”, którzy o możliwości zakupu dowiadywali się przypadkiem lub „pocztą pantoflową”. W ten sam sposób można było nabyć nasz biuletyn na styczniowym Last Party 2024 w Licheniu Starym. Oficjalna sprzedaż online rozpoczęła się dopiero po tych zlotach.

Obecnie numer 2, jak i numer 1, dostępne są w sklepiku AtariFan.pl: Grel nr 1Grel nr 2. Ponieważ w stowarzyszeniu nie pobieramy składek (są tylko symboliczne 1 złoty na rok) to biuletyn pełni funkcję cegiełki, z której sprzedaży dochód przeznaczamy na finansowanie celów statutowych stowarzyszenia. Dlatego dziękujemy za zakup naszych pism i innych stworzonych przez nas rzeczy, ponieważ w ten sposób przyczyniacie się do zachowania dziedzictwa technicznego i edukacji w zakresie kultury cyfrowej.